top of page

Epitafium – jaki napis umieścić na nagrobku ?

Forma epitafium zaczęła się kształtować już w V wieku p.n.e. w Atenach. Simonides z Kegoss był jednym z pierwszych znanych autorów epitafiów i stworzył elegię upamiętniającą wyczyn Greków w wojnie z Persami. Epitafia były zwykle krótkie i służyły jako pochwała dla zmarłego. Treść tych utworów często była zapisywana w formie dystychu elegijnego. Co ciekawe, nie używano w nich bezpośrednich słów o śmierci, chyba że chodziło o morderstwo.


Epitafium jest to napis umieszczony na nagrobku. To zazwyczaj sentencje mające na celu upamiętnienie lub wychwalanie pamięci zmarłego. Nazwa pochodzi od greckiego słowa ἐπιτάφιος oznaczającego nad grobem, a praktyka umieszczania sentencji na grobach istnieje od czasów starożytnej Grecji.


Epitafia nagrobne mają różne formy. Najczęściej są to  krótkie wyrażenia związane z pożegnaniem i pamięcią o zmarłych. Poprzez napis ludzie wyrażają swoje uczucia i szacunek wobec tych, którzy odeszli. Czasami jednak można również natrafić na bardziej spersonalizowane sentencje lub nawet fragmenty utworów poetyckich.

W jakim celu umieszcza się epitafium na nagrobku ?


Epitafia, w zależności od powodu umieszczenia ich na nagrobku, pełnią różne funkcje. Mogą one służyć do upamiętnienia zmarłej osoby poprzez podkreślanie jej zalet i osiągnięć. Mogą również wyrażać tęsknotę bliskich, którzy opłakują stratę, stając się rodzajem ostatniego pożegnania. Epitafia mogą być także wyrazem szacunku dla dokonań zmarłej osoby lub podsumowaniem jej całego życia, podkreślając wartości, które ją charakteryzowały.


Nie zawsze jednak to osoby organizujące pogrzeb decydują  o epitafium. Ludzie często dokonują samodzielnego wyboru epitafium jeszcze za życia. Mogą to być ważne cytaty lub teksty, które mają nieść przesłanie dla osób odwiedzających grób. Można o tym powiedzieć członkom rodziny lub zostawić odpowiednie instrukcje w testamencie. W ten sposób można zostawić po sobie konkretną wiadomość, która może być pożegnaniem lub pocieszeniem dla bliskich.


Jak dokonać wyboru epitafium ? 


Wielu z nas zastanawia się, jaki napis umieścić na nagrobku bliskiej osoby. Dobranie odpowiednich słów na nagrobek jest ciężkim zadaniem. Napis powinien w kilku słowach oddać wszystko, co chcemy przekazać. Najlepiej jest kierować się zaleceniami, które pozostawił po sobie zmarły  lub, jeśli ich nie ma, wybrać coś, co pasowało do gustu i przekonań danej osoby. Ważne jest, aby tekst nie był sprzeczny z ich przekonaniami. Na przykład, nie powinniśmy umieszczać na nagrobku cytatu o wydźwięku religijnym, jeśli zmarły jasno wyrażał brak wiary w swoim życiu. Przy wyborze cytatu warto dobrze sprawdzić jego źródło i znaczenie, aby mieć pewność, że ma właściwe przesłanie.


Wybór epitafium jest to bardzo indywidualna sprawa. Czas, w którym bliscy zmarłego muszą zdecydować o formie napisu, jest najczęściej okresem trudnym. Nie ma konkretnych reguł, które pomogą podjąć ostateczną decyzję. Jeśli zmarły nie przygotował za życia swojego epitafium,  warto zaufać swoim emocjom oraz wziąć pod uwagę charakter oraz wartości jakimi kierował się zmarły. 


Nie zawsze trzeba szukać unikalnych rozwiązań. Często proste napisy są najpiękniejszym sposobem na wyrażenie naszych uczuć i pamięci dla zmarłego. Takie napisy potrafią być nie tylko piękne, ale także uniwersalne, łatwe do zrozumienia i odczytania przez wszystkich, którzy odwiedzają zmarłego.

__________________________________________________________________________________


Zdjęcie oryginalne. Autor: Zala


Zdjęcie oryginalne. Autor: Zywul


Zdjęcie oryginalne. Autor: Adnaskela


20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page