top of page

Najdziwniejszy cmentarz świata?

Wesoły Cmentarz, znany również jako Merry Cemetery, to miejsce pochówku znajdujące się w Săpânța, w północno-zachodniej Rumunii. Jest to unikalne miejsce, które przyciąga turystów z całego świata ze względu na swój wyjątkowy styl i kolorowe nagrobki.

*Wesoły Cmentarz w Rumunii
*Wesoły Cmentarz w Rumunii

Cmentarz został założony przez artystę, Stana loan Patrasa w 1935 roku. Patras był mistrzem wyrabiania drewnianych krzyży i pomysłodawcą pomysłu na tworzenie kolorowych i jasnych nagrobków, które ukazywały życie zmarłych w lekki, zabawny sposób. Każdy nagrobek zawiera ręcznie wykonany obrazek lub rysunek, który przedstawia zmarłego w codziennych czynnościach, takich jak praca w polu, gotowanie lub wędrowanie po lesie. Zwykle zawiera także rymowankę lub wiersz opisujący życie zmarłego i osobowość.

 

Wesoły Cmentarz to cmentarz dla mieszkańców wsi, który wygląda jak kolorowa wystawa sztuki na wolnym powietrzu. Cmentarz jest otoczony żywopłotem, a każdy krzyż jest ręcznie wykonany z drewna i malowany na jasne kolory. Na cmentarzu znajduje się ponad 800 nagrobków, a każdy z nich jest niepowtarzalny i piękny. Co ciekawe, nawet sam Patras został pochowany na Wesołym Cmentarzu, a jego grób jest jednym z największych i najbardziej dekoracyjnych.

Sceny z życia zmarłych
Sceny z życia zmarłych

Warto podkreślić, że to nie tylko turystyczna atrakcja, ale także bardzo ważne miejsce dla lokalnej społeczności. Zgodnie z tradycją, pochówek na cmentarzu był formą hołdu dla zmarłych i sposobem na utrwalanie ich pamięci. Cmentarz w Sapantie odzwierciedla tę tradycję, ale w innowacyjny sposób, który doceniają zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

Pomimo swojej nazwy, Wesoły Cmentarz jest także miejscem zadumy i refleksji. Kolorowe i radosne nagrobki przypominają o życiu zmarłych i ich codziennych czynnościach, co stanowi ważny element w tradycji rumuńskiego pochówku. Jednakże, każdy nagrobek ma także swoją indywidualną historię, która często jest związana z cierpieniem, stratą i smutkiem.


Artystyczne pomniki z sylwetkami zmarłych
Artystyczne pomniki z sylwetkami zmarłych

Warto także podkreślić, że Wesoły Cmentarz jest uważany za przykład ruchu artystycznego zwanego "Maramureş School". Szkoła ta powstała w latach 30. XX wieku w północnej części Rumunii i promowała sztukę ludową, rzemiosło artystyczne i lokalną kulturę. Wesoły Cmentarz jest doskonałym przykładem na to, jak sztuka ludowa i tradycja mogą stać się inspiracją dla artystów i twórców.

Barwny cmentarz w Săpânța
Barwny cmentarz w Săpânța

Jest to unikalne miejsce, które przyciąga turystów z całego świata. Jednakże, warto pamiętać, że cmentarz ten to także miejsce kultu i tradycji. Dlatego, podczas zwiedzania, należy zachować szacunek dla zmarłych i ich rodzin oraz pamiętać o kulturowym znaczeniu tego miejsca.


 

Wesoły Cmentarz jest doskonałym miejscem do odkrywania kultury i historii Rumunii, a także do zobaczenia niezwykłego dzieła sztuki. Cmentarz jest łatwo dostępny i w ciągu dnia można go zwiedzać za darmo. W ciągu ostatnich lat stał się coraz bardziej popularny wśród turystów z całego świata oraz doczekał się wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co zwiększyło znaczenie cmentarza jako ważnego źródła dochodów dla lokalnej społeczności.

Wesoły Cmentarz to miejsce, które warto odwiedzić podczas podróży do Rumunii. Jest to niezwykła lokalizacja, która łączy w sobie sztukę, historię i kulturę. Jeżeli post "Najdziwniejszy cmentarz świata" Cię zaciekawił, nie zapomnij go skomentować!

 

Nagrobek podwójny model z 2022
Nagrobek podwójny model z 2022

Nagrobki z kompozytu aluminiowego.

Nowość w Polsce!


  • 2 399zł za nagrobek pojedynczy

  • 2 899zł za nagrobek podwójny 

CIEKAWOSTKA Z BLOGA

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie są opinie na temat nagrobków kompozytowych? Oto co warto wiedzieć na temat tych alternatywnych rozwiązań...
*Wesoły cmentarz w Rumunii

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:RO_MM_Sapanta_merry_cemetery_2.jpg

Zdjęcie oryginalne. Autor: Avramescu Marius


*Sceny z życia zmarłych

Zdjęcie oryginalne. Autor: Aw58


Artystyczne pomniki z sylwetkami zmarłych

Zdjęcie oryginalne. Autor: Adam Jones Adam63


Barwny cmentarz w Săpânța

Zdjęcie oryginalne. Autor: Andrei Stroe

https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en


781 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page