top of page

Ile kosztuje organizacja pogrzebu w 2023?

Zorganizowanie pogrzebu to bardzo emocjonalne i smutne doświadczenie. Spoczywa ono na barkach osób najbliższych dla zmarłego. Nie każdy jednak wie jakie koszty wiążą się z takim przedsięwzięciem. Poniżej przedstawiamy aktualne średnie koszty organizacji pogrzebu, które mogą się różnić w zależności od regionu Polski.


Ceny pogrzebu w 2023 roku.

Nie można jednoznacznie z góry określić dokładnej ceny pogrzebu, ponieważ będzie ona zależna od wielu czynników takich jak, np. konkretny zakład pogrzebowy oraz jego zakres usług czy miejsce odbywania się ceremonii. Zauważalny wpływ na cenę będzie miało to czy pochówek będzie odbywał się w mieście czy na wsi. W tym przypadku jednoznacznie można stwierdzić, że ceny w miastach będą znacząco wyższe. Istotna jest też odległość jaką będzie musiał pokonać samochód pogrzebowy – karawan, w drodze na miejsce.

 

Najistotniejsze wydatki:

- Koszty związane z odbiorem i przewozem zmarłego są zależne od odległości, którą musi pokonać pojazd. Zazwyczaj wahają się w przedziale 400 do 600 zł.

- Koszty zabiegów przygotowujących ciało zmarłej osoby do pogrzebu tj. czesanie, mycie, ubranie czy makijaż wynoszą od 350 do 450zł

- Koszt zakupu trumny. Zakres cen w tym przypadku również jest niejednoznaczny, tak więc za najtańsze modele przyjdzie nam zapłacić ok. 800zł, w przypadku trumien wykonanych z lepszego rodzaju drewna wraz ze zdobieniami drewna, koszt może wzrosnąć do 3000zł- Koszty poniesione na ceremonię, wiążące się z przejazdu karawanu z trumną, prowadzeniem pogrzebu, konduktem żałobnym i złożeniem ciała na cmentarzu. Tutaj kwoty są różne, w małych miejscowościach może to być 1400 zł, a w większych miastach średnio 2500zł.

- Koszt wynajęcia miejsca na cmentarzu w zależności od miejsca, na okres około dwudziestu lat potrafi graniczyć między 2000, a 9000zł

- Koszt organizacji mszy świętej w kościele – jeśli zdecydujemy się na pogrzeb kościelny, należy doliczyć tutaj odpowiednie opłaty, które są ustalane indywidualnie przez poszczególne parafie.


Jakie są koszty kremacji?

Jeśli wybierzemy wariant kremacji zamiast tradycyjnej formy pogrzebu, koszty mogą być mniejsze. Warto zaznaczyć, że tutaj także potrzebny jest zakup trumny w kwocie ok. 600-800zł, ale cena jest zdecydowanie niższa, jeśli chodzi o miejsce na cmentarzu. Miejsce na pochówek urnowy znajdziemy w kwocie około 1000zł. W przypadku spalenia ciała potrzebujemy jeszcze zakupić urnę, których ceny za najtańsze modele oscylują w kwocie od 100zł do 3000zl. Sam proces kremacji to koszt 700-900zł.

 

Pomniki - jakie są ceny w 2023?

Nagrobki kamienne*

Bez wątpienia największym wydatkiem, jeśli chodzi o upamiętnienie zmarłej osoby jest nagrobek na cmentarzu. Jego cena będzie zależeć od miejsca, wielkości, zdobień oraz materiałów z jakich będzie wykonany. Rosnąca w ostatnim czasie inflacja i wysokie koszty transportu sprawiają, że branża kamieniarska podnosi ceny bardzo mocno.

Tradycyjne pojedyncze pomniki z kamienia kosztuję od 10 000 zł do nawet 30 000 zł w zależności od wybranych wariantów budowy. Nagrobki podwójne potrafią kosztować nawet dwa razy tyle, są to więc bardzo duże sumy.


Ciekawym rozwiązaniem dla osób chcących w godny sposób upamiętnić bliskiego zmarłego są cieszące się w ostatnim czasie sporą popularnością nagrobki kompozytowe, wykonane z płyty aluminiowej. Takie nagrobki nie różnią się wyglądem od kamiennych pomników, a kosztują w granicach od 1600zł do 3200zł. 

Cena organizacji pogrzebu – podsumowanie.

Podsumowując, koszty dotyczące organizacji pogrzebu są niestety bardzo wysokie. Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie pojawiły się ich obniżki. Stając w trudnej sytuacji warto przemyśleć wszystkie kroki i wybrać najrozsądniejszy wariant.

 

Szukasz taniego nagrobka?

Zapraszamy na naszą stronę, gdzie znajdziesz tanie nagrobki wykonane z kompozytu aluminiowego w cenie 2399 zł (nagrobek pojedynczy)

https://www.nagrobkikompozytowe.pl/
 

CIEKAWOSTKA Z BLOGA

Czy wiesz, jakie bogactwo kulturowe kryją polskie cmentarze? Dowiedz się więcej o ich historii i tradycjach!
 

Zdjęcie oryginalne, Autor: Adrian Grycuk

1553 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page