top of page

Polskie cmentarze


Cmentarze w Polsce to jedne z najważniejszych miejsc, w których pamięć o zmarłych łączy się z kulturą, historią oraz sztuką. Każdy cmentarz ma swoje specyficzne cechy i tradycje, które warto poznać bliżej. Historia cmentarzy w Polsce sięga czasów średniowiecza, kiedy to zmarłych grzebano na terenie kościołów. Praktyka ta trwała aż do XIX wieku, kiedy to zaczęły powstawać pierwsze nekropolie miejskie. W Polsce istnieją cmentarze różnych wyznań, w tym katolickie, żydowskie, protestanckie oraz muzułmańskie. Każdy z nich posiada swoją specyficzną architekturę, sztukę sepulkralną oraz tradycje związane z kultem zmarłych.

 

Cmentarze katolickie

Cmentarz katolicki
Cmentarz katolicki*

Cmentarze katolickie są najliczniejsze w Polsce. Są to nekropolie parafialne, na których grzebani są mieszkańcy danej parafii. Najczęściej na cmentarzach katolickich można zobaczyć nagrobki w kształcie krzyża oraz figury i rzeźby przedstawiające świętych. Na cmentarzach tych można też spotkać liczne kapliczki, krzyże misyjne oraz mogiły zbiorowe, w których spoczywają zmarli z okolicznych wsi i miast.

 

Cmentarz żydowski w Tomaszowie Lubelskim
Cmentarz żydowski w Tomaszowie Lubelskim*1

Cmentarze żydowskie

Cmentarze żydowskie to świadectwo obecności kultury żydowskiej w Polsce. Są to miejsca szczególnej pamięci dla społeczności żydowskiej. Cmentarze te charakteryzują się unikalną architekturą oraz sztuką sepulkralną, z których wiele pochodzi jeszcze z okresu przed II wojną światową. Największym cmentarzem żydowskim w Polsce jest cmentarz w Łodzi, który zajmuje powierzchnię około 40 ha i posiada ponad 180 000 nagrobków.
 

Cmentarz ewangelicki - Nawiady
Cmentarz ewangelicki - Nawiady*2

Cmentarze protestanckie

Cmentarze protestanckie są mniej liczne w Polsce niż cmentarze katolickie, jednak mają swoje specyficzne cechy. Najczęściej na tych cmentarzach można zobaczyć nagrobki w kształcie litery "T", które symbolizują krzyż. Na cmentarzach protestanckich można też spotkać nagrobki w kształcie kolumn, które symbolizują łączność między ziemią a niebem. Na cmentarzach tych można również zobaczyć groby ziemskie, na których nie ma nagrobków.


 

Muzułmański Cmentarz w Warszawie
Muzułmański Cmentarz w Warszawie*3

Cmentarze muzułmańskie

Cmentarze muzułmańskie to nekropolie, na których grzebani są wyznawcy islamu. Są one rzadkością w Polsce, jednak można je spotkać w niektórych miastach, np. w Warszawie, Wrocławiu czy Białymstoku. Charakterystycznym elementem tych cmentarzy są groby zwrócone w stronę Mekki oraz wysokie, wąskie kamienne słupy, zwane minaretami. 

Cmentarz Wojskowy Powązki w Warszawie
Cmentarz Wojskowy Powązki w Warszawie*4

Cmentarze wojenne

W Polsce istnieją również cmentarze wojenne, które upamiętniają zmarłych żołnierzy i ofiary wojen. Największym cmentarzem wojennym w Polsce jest Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie, na którym pochowanych jest ponad 30 tysięcy żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Na cmentarzach wojennych można zobaczyć liczne nagrobki zbiorowe oraz pomniki, które symbolizują bohaterstwo i ofiarę. 

Nagrobek  kompozytowy model z 2022
Nagrobek kompozytowy model z 2022

CIEKAWOSTKA

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością na cmentarzach w całej Polsce cieszą się nagrobki wykonane z kompozytu aluminiowego, charakteryzujące się nowoczesnym wyglądem oraz niską ceną. Przykładowy nagrobek pojedynczy (zdjęcie obok) to koszt 2699 zł. 

Cmentarze znajdujące się w Polsce to nie tylko miejsca pochówku zmarłych, ale także ważne skarby kultury i historii. Wielu artystów, architektów oraz rzeźbiarzy tworzyło na cmentarzach dzieła sztuki sepulkralnej, które stanowią niezwykłe zabytki i dowody na bogactwo polskiej sztuki. Każdy z nich posiada swoje specyficzne cechy i tradycje, które warto poznać i docenić. Z jednej strony polskie cmentarze stanowią świadectwo przeszłości, z drugiej strony są nadal żywymi miejscami, w których odbywają się pochówki i które odwiedzają zarówno mieszkańcy danego regionu, jak i turyści z całego świata. 

CIEKAWOSTKA Z BLOGA

Zastanawiałeś się kiedyś, jakie tajemnice kryje Cmentarz Doły w Łodzi? To jedno z największych i najważniejszych miejsc pochówku w mieście. Został założony w latach 90. XIX wieku.

 

Zdjęcie oryginalne. Autor: Kroton

https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en


Zdjęcie oryginalne. Autor: Gorofil

https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.en


*2https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nawiady_-_cmentarz_ewangelicki_(01).jpg

Zdjęcie oryginalne. Autor: GringoPL


*3https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Muzu%C5%82ma%C5%84ski_Cmentarz_Tatarski_w_Warszawie_2017a.jpg

Zdjęcie oryginalne. Autor: Adrian Grycuk


*4https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Military_Cemetery_in_Warsaw_-_Pow%C4%85zki.jpg

Zdjęcie oryginalne. Autor: Przemek P

127 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

תגובות

דירוג של 0 מתוך 5 כוכבים
אין עדיין דירוגים

הוספת דירוג
bottom of page